Aktuální informace

Testy jsou od 1. listopadu 2021 hrazené z veřejného zdravotního pojištění pouze osobám mladším 18 let, lidem očkovaným alespoň jednou dávkou vakcíny a těm, kteří nemohou být očkovaní ze zdravotních důvodů.

Osoby se mohou nechat testovat antigenním testem jednou za 7 dní, PCR testem dvakrát do měsíce.

JAK PROBÍHÁ HRAZENÍ TESTŮ?

Testy jsou od 1. listopadu hrazené z veřejného zdravotního pojištění pouze osobám mladším 18 let, lidem očkovaným alespoň jednou dávkou vakcíny a těm, kteří nemohou být očkovaní ze zdravotních důvodů.

Osoby se mohou nechat testovat antigenním testem jednou za 7 dní, PCR testem dvakrát do měsíce.

Den odběru se počítá jako den 1, pokud jste například byli na testu v pondělí, nárok na antigenní hrazen přes pojišťovnu máte v pondělí následující týden. 

Pokud si nejste jistí, zda se na Vás bezplatné testování vztahuje, obraťte se přímo na svou pojišťovnu. 

JAK JE TO S GDPR?

Vaše osobní údaje jsou zpracovávány ve zdravotnické dokumentaci v plném souladu s platnými právními předpisy, zejména v souladu se zákonem o zdravotních službách. Jejich zabezpečení a ochrana je zajištěna v souladu s těmito předpisy i v souladu s Obecným nařízením pro ochranu osobních údajů 2016/679 (GDPR). Více ZDE.

JAK JE TO SE ZÁPISEM VÝSLEDKŮ V OCKO.UZIS?

Zápis výsledků a certifikátů do ocko.uzis.cz nedokážeme ovlivnit. Pokud máte dotaz ohledně zápisu, obraťte se na info@covidtestbrno.cz nebo přímo na linku 1221. Děkujeme za pochopení.

V případě dotazů ohledně našeho odběrného místa na BVV nebo OC Bohéma kontaktujte naši infolinku.

NEMOHU PODSTOUPIT VÝTĚR Z NOSOHLTANU, CO S TÍM?

V případě potvrzení od lékaře, že nemůžete podstoupit odběr vzorku z nosohltanu, vám vzorek odebereme vhodným způsobem dle vašich potřeb. 

Pro aktuální informace o dobrovolném antigenním testování sledujte stránky Ministerstva zahraničí ČR nebo přímo státní covid infolinku 1221.

Interpretace výsledků protilátek

Vyšetření protilátek testy ichroma.

Všechny testy (IgM, IgG a nAb) podávají zprávu o stavu protilátkové imunity, každý trochu z jiného pohledu. Všechny testy reagují na protilátky vzniklé jak po infekci, tak po očkování. Test nAb měří přímo neutralizační kapacitu protilátkové imunity, tj. schopnost se viru účinně bránit. Test nAb je také test, který měří specificky ty protilátky, které se vytváří očkováním (proti tzv. Spike proteinu). Ostatní testy (IgM a IgG) měří neutralizační protilátky také, ale spolu s neutralizačními protilátkami mohou měřit i protilátky proti jiným strukturám viru.

Protilátky:

IgM – protilátky akutní fáze. Vytváří se po týdnu, po několika týdnech mizí. Jde o protilátky proti celé antigenní struktuře viru.

IgG – dlouhodobé protilátky. Vytváří se po dvou týdnech a udržují se dlouhodobě. Jde o protilátky proti celé antigenní struktuře.

nAb – směs protilátek různých tříd (zejména IgM a IgG). Jde o protilátky proti Spike proteinu viru, tedy tzv. virus-neutralizační protilátky.

Proč má někdo protilátek po očkování více a někdo méně?

Množství protilátek závisí na celkovém zdravotním stavu člověka, době od vakcinace.
Roli hraje také to, zda jste onemocnění covid-19 prodělali, a jaký byl jeho průběh. 

Jak interpretovat výsledné hodnoty IgG a IgM?

< 0,9 NEGATIVNÍ

Přirozeně se vyskytující protilátky, chybí nebo jsou nízké.

0,9  1,1 HRANIČNÍ

> 1,1 POZITIVNÍ

Dostatečné množství protilátek.

Jak interpretovat výsledné hodnoty nAb?

< 30 NEGATIVNÍ

Množství protilátek po očkování je nízké.

> 30 POZITIVNÍ

Máte dostatečné množství protilátek.

Máte nízké hotnoty?

Protilátky jsou dobrým indikátorem celkové imunity proti viru. Nízké hodnoty protilátek ale nutně neznamenají, že nejste před virem chráněni. I člověk s nízkou hladinou protilátek je proti viru chráněn, zejména proti závažnému průběhu infekce. Protilátková imunita má svou paměť a při opětovném styku s virem dokáže protilátky rychle vyprodukovat. Navíc se na celkové imunitě podílí i tzv. buněčná imunita.